Mandheling Ankola Sipirok

11.04.2020

Sipirok je menšie mesto v severnej Sumatre a regionálne centrum geografickej oblasti Južné Tapanuli. Vnútrozemím ostrova Sumatra dostupná z väčšieho mesta Medan približne 20 hodín trvajúcou cestou, je táto časť Indonézie známa scénickou prírodou - bujnou tropickou vegetáciou, početnými vodopádmi, ale aj archeologicky významnými megalitickými objektmi, no hlavným lákadlom je výskyt kriticky ohrozených orangutanov Tapanuli. Etnická skupina Batakov je v týchto častiach regionálne označovaná subetnickou príslušnosťou k skupinám Mandheling a Ankola.

Vzhľadom na svoju povahu, vyznačujúcu sa preberaním výrazných charakteristík plodín svojho bezprostredného prostredia, je káva Sipirok ovplyvňovaná palmou cukrovou, s ktorou sa spravidla spoločne pestuje a najmä aromaticky sa jej zreteľne prispôsobuje. Káva Sipirok sa vyznačuje vyváženou jemnosťou a stredným telom. Po prvom, výraznejšom dojme kvetinovej arómy nastupuje chuťová harmónia jemnejších zemitých a orieškových tónov, prechádzajúc do príjemnej, sviežej acidity v dochuti. 

Pôvod:

Káva, označovaná ako Mandheling Ankola Sipirok, alebo zjednodušene Sipirok, sa pestuje v horských oblastiach Južného Tapanuli v severnej Sumatre. Pestovatelia tradične nevyužívajú žiadne chemické hnojivá, či iné moderné zásahy do spôsobu pestovania, ktoré by mohli znehodnotiť prirodzené živiny v pôde. Jedinou formou hnojenia je tak organické kompostovanie. V procese sušenia sa káva nerozkladá na zemi, ale umiestňuje sa na veľké drôtené plochy, vsadené v drevených rámoch, do výšky asi 30 centimetrov nad zemským povrchom. Okrem kávy pestuje miestne obyvateľstvo tiež nira, ktorá predstavuje extrakt z dužiny kvetu palmy cukrovej.


Charakteristika:

Varieta odrody Arabica: Tim Tim

Nadmorská výška pestovania: 1.200 - 1.300 m.n.m

Metóda spracovania: prirodzená

Stupeň praženia: Medium

Chuťový profil: Jemná, vyvážená káva so stredným telom, prechádzajúca v dochuti do príjemnej, sviežej acidity. Chuťová harmónia zemitých a orieškových tónov, pričom v prvom dojme káva zaujme svojou výraznejšou kvetinovou arómou.