Java Preanger

11.04.2020

Západná Jáva, s počtom obyvateľov 46,3 mil., je najľudnatejšou zo všetkých provincií Indonézie. Hustotu zaľudnenia však ovplyvňuje členitý terén, keď až 60 % z celkovej rozlohy provincie predstavujú hornaté oblasti s nadmorskou výškou 500-3.079 metrov nad morom. Členitá geografická oblasť Preanger, známa tiež ako Priangan, sa rozprestiera v centrálnej časti západnej Jávy, zahŕňajúc oblasti Bandung, Západný Bandung, Subang a Garut. Samotné označenie "Preanger" pochádza zo sundského jazyka (prevládajúce etnikum v tejto geografickej oblasti) a znamená "príbytok bohov".

Špecifickosť chuťového profilu kávy Java Preanger spočíva v dlhoročnej tradícii pestovania káv v tejto geografickej oblasti a odráža sa vo výnimočných skúsenostiach pestovateľov pre účely výroby svetovo najoceňovanejších káv. Najvyššia kvalita káv sa dosahuje striedaním pestovania rôznych odrôd kávovníka, ktoré sa najvhodnejšie prispôsobujú špecifikám miestneho prostredia, ktoré tak potom vplýva na osobitosť chuťového profilu káv, pochádzajúcich z danej oblasti. 

Pôvod:

Príbeh kávy, označovanej ako Java Preanger Arabica, kopíruje príbeh pestovania kávy na území Indonézie ako takej. Východoindická spoločnosť si v roku 1696 zvolila oblasť západnej Jávy za vôbec prvú pre pestovanie kávovníka mimo Arábie a Etiópie. To viedlo až k prvému exportu kávy z Indonézie pod označením Java Preanger už v roku 1711. Historicky sa stala natoľko rozšírenou a preslávenou, že pojem "Jáva" sa zaužíval ako synonymum slova "káva", podobne ako Champagne odkazuje na príslušnosť k miestu svojho pôvodu. Arabika typu Jáva sa tiež dostala do pozornosti svojou povesťou ako prémiová súčasť svetovo najstaršej a najznámejšej kávovej zmesi (blend) - "Mocha Java". Z tohto hľadiska možno kávu Preanger označiť za akúsi "klasiku" medzi indonézskymi kávami, ktorá sa v súčasnosti vracia do pozornosti milovníkov kávy.

V podstate až do dnešných dní je úroda z týchto hornatých oblastí dopravovaná do nižších nadmorských výšok pešo alebo jednoduchým spôsobom prepravy, keďže členitý terén neumožňuje prístup väčším motorovým vozidlám. Práve faktory, ako vyššia nadmorská výška, bohaté zrážky a nižšie teploty v západnej časti ostrova Jáva spôsobujú, že káva Preanger sa vyznačuje sladkými tónmi, korenistosťou a bylinkovosťou, ktoré nie sú výrazne charakteristické pre kávy, pestované vo východnej časti ostrova.


Charakteristika:

Varieta odrody Arabica: Lini S 795

Nadmorská výška pestovania: 1.400 m.n.m.

Metóda spracovania: mokrá

Stupeň praženia: medium

Chuťový profil: Káva so stredným telom a strednou aciditou. V jej výraznom profile dominuje karamel, s náznakom orieškovosti, pričom chuť je dotváraná prenikavou sladkou korenistosťou a tónmi sladkého dreva.