Flores Bajawa

11.04.2020

Flores je ostrovom vo východnej skupine indonézskeho súostrovia. Pri svojom objavení portugalskými námorníkmi bol pomenovaný ako "Cabo das Flores", čo je zdôvodňované jednak očarením bujnou tropickou vegetáciou a jednak krásne farebnými koralovými útesmi, obklopujúcimi ostrov. V nádhernej prírodnej scenérii hôr Floresu sa nachádza malé mestečko Bajawa, ktoré je výnimočným strediskom miestnej kultúry a tradícií, a z tohto dôvodu vyhľadávanou turistickou destináciou.

Považovaná za pýchu Indonézie, káva Bajawa je výnimočná vo všetkých ohľadoch. Jemná acidita príjemne prechádza do stupňujúcich sa zemitých tónov a chutí tmavej čokolády. Osobitá dochuť je osvieživá a sladkastá, čo z kávy Bajawa činí jednu z vôbec najlahodnejších stredne až tmavo pražených indonézskych káv. 

Pôvod:

Oblasť Floresu v nadmorskej výške približne 1300 m.n.m. v okolí Bajawy sa vyznačuje veľmi úrodnou pôdou. Káva, pochádzajúca z tejto oblasti, je spracúvaná organicky, bez použitia akýchkoľvek chemikálií. Ako príznačné pre viaceré ďalšie kávy z východnej Indonézie možno považovať to, že káva Bajawa má výnimočne výraznú chuť a vôňu. Keďže produkcia tejto kávy nie je taká vysoká ako v prípade káv zo Sumatry, je Bajawa kávou pomerne vzácnou, a preto je tiež o čosi drahšia. Medzinárodná podpora rozvoja produkcie kávy aktuálne vedie k tomu, že Flores si získava veľmi dobré meno v okruhu odborníkov sveta výberovej kávy.


Charakteristika:

Varieta odrody Arabica: S795

Nadmorská výška pestovania: 1.400-1.600 m.n.m.

Metóda spracovania: mokrá

Stupeň praženia: Medium

Chuťový profil: Káva s vysokým telom a strednou aciditou. Zemitá chuť plného tela kávy vytvára dojem intenzívnosti a dotváraná je tónmi sirupovej chuti a tmavého kakaa.